Daniel Deyl

Deylí Telegraf

TÝDEN.CZ

15. 6. 2019
Rubrika: Puls na palci doby - domácí

Valentýn bizarní

Autor: Daniel Deyl

14.02.2013 11:34

Jediné, co o něm víme, je, že žil ve třetím století v Římě a zemřel 14. února. Nebo taky ne. Mohlo to být v roce 269, ale možná i jindy; přijde na to. Také tušíme, že zemřel mučednickou smrtí - a to je všechno.

Jisté je, že katolická církev ho vede v seznamu schválených svatých, ačkoli se od roku 1969 úředně neslaví; ovšem Katolické encyklopedie mluví hned o třech svatých Valentýnech - pozoruhodnou náhodou zemřeli dva z nich na Via Flaminia v Římě, ačkoli na rozdílných místech, a třetí toho dne trpěl se svými společníky v Africe (nic jiného není známo ani o tomto konkrétním nešťastníkovi). Anglikáni i luteráni díky němu dnes mají oficiální svátek. Kromě toho ho slaví i pravoslavní, prozměnu šestého července (to by v Česku ovšem neprošlo, když to datum je již tak noblesně obsazené); a ještě kdosi jiný ho slaví 30. července.

Aby zmatků kolem toho chlapíka nebylo málo, jeho ostatky jsou v katakombách svatého Hippolyta u Říma, ve Whitefriar Church v Dublinu, ve francouzském Roquemaure, ve vídeňském Stěpánském dómu, u Glasgowa, u Birminghamu a v roce 2003 byly objeveny i na pražském Vyšehradě. Míst, na nichž svatý Valentýn kosti nesložil, tak podezřele ubývá. Vydáme-li se tedy oslavovat romantické vztahy, právě takový nedohodnitelný svatý se hodí výtečně.

Pro telegraf je zábavné, že téhle tradici pomohl ke zrodu literát: Geoffrey Chaucer jej v souvislosti se zamilovanými uvádí jako první, tvrdí angličtí historikové. A pak se nedělo dlouho nic, až zmínku v Chaucerovi v 18. 18. století objevil a dostatečně využil jistý Alban Butler, starožitník a fanda do historie vůbec. Ten Valentýna jako patrona zamilovaných zpopularizoval; a když v roce 1913 přišla americká firma Hallmark s nápadem posílat kartičky, bylo na dnešní podobu svátku zaděláno až až. Aby však nezůstalo u teorie, může nakladatelství Sanch čtenářům předložit pět romanticky praktických doporučení, sesbíraných různě po světě praxí stejně nespolehlivou, jako je svatý Valentýn sám.
 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Daniel Deyl

Daniel Deyl
Oblíbenost autora: 8.3

O autorovi

Narodil se v roce 1965, tedy v roce, kdy zemřel sir Winston Churchill, sovětští vědci oficiálně prokoukli šarlatána Trofima Lysenka a Bob Dylan se naučil hrát na elektrickou kytaru. Studoval řadu vysokých škol od FFUK po BIBS, vždy se zhruba stejným výsledkem. Několik let se věnoval obracení hamburgerů ve Spojených státech; v polovině 90. let USA opustil a do zámoří se vrátila prosperita. Od té doby stál u zániku několika více či méně masových sdělovacích prostředků (Bohemia Daily Standard, Svobodné slovo, ČTI, Mobilserver, Nedělní svět) a pomohl potopit reklamní agenturu AG7. Kromě toho působil v Lidových novinách a samozřejmě v Týdnu.

Kalendář

<<   červen 2019

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Daniel Deyl